Rus Ürün Belgelendirme ve Tescili

Rusya Federasyonu ürün belgelendirmesi tüketicilerin menfaatlerinin korunmasına yönelik olup ürün ve hizmet kalitesini ve güvenliğini geliştirmek amacıyla teknik yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. Ana Rus belgelendirme sistemi GOST R olarak kabul edilir ancak Gümrük Birliği (EAC) mevzuatı da uygulamaya zorunludur. 

Rusya Federasyonu GOST-R Belgelendirmesi

GOST-R Belgelendirme ilk ve esas Rus ulusal belgelendirme sistemidir. Bu sistem, devlet standartların (GOST) ürünler için ana gereksinimlerini belirlemektedir.

GOST-R Uygunluk Belgesi Rusya Federasyonu'nda yürürlükte olan standartlara ve kurallara göre oluşturulan güvenlik gereksinimlerine göre ürün uygunluğunu tasdik eden bir belgedir. Bu sertifika, ürünlerin Rus Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda test edilerek raporlarına istinaden devlet tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir.

GOST R Belgesi Gümrük Birliği Belgelendirme (EAC) sistemi kapsamına girmeyen ürünlere verilir. Bu sertifika ürünlerin kalitesini ve güvenliğini teyit etmek için gereklidir. GOST R sertifikalı ürünler ticaret piyasalarında ve perakende zincirlerinde avantajlı olup müşteriler tarafından daha büyük ilgi görmektedir.

GOST-R Sertifikası tek sevkiyat (parti bazlı), 1 ve 3 yıllık seri üretim için verilebilmektedir. GOST R Uygunluk Sertifikası yerli üreticiler için ve yabancı üreticilerin Rusya Federasyonu'na ithal ettikleri ürünleri için gümrükleme sırasında ve iç piyasadaki ticari faaliyetinde gereklidir. Bu belge hem Rus hem de yabancı üreticiye verebilmektedir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Ulaşın

Görüş, soru ve önerileriniz için online iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz

Video Konferans / Telekonferans

İnternet üzerinden telekonferans ve video konferans görüşmeleri için bu bölümü kullanabilirsiniz